Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

05.04.2021
969
Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

Bankalardan kredi çekebilmek için ön koşul olarak Hayat Sigortası zorunluluğu gelmiştir. Banka için bir ödeme güvencesi niteliği taşıyan Hayat Sigortası, kredi çeken kişinin başına gelebilecek risklere karşı kredisinin ödenmesine devam edilebildiği için bir garanti niteliği taşımaktadır.

Devlet tarafından alınan bir karar sonucunda kamu bankaları Haziran 2020 tarihinden itibaren çekilen krediler için Hayat Sigortası zorunluluğu gelmiştir.

Sigorta poliçesinde Hayat Sigortasının hangi olumsuz durumlarda kullanılacağı bilgisi yer almaktadır. Ayrıca Hayat Sigortası sayesinde sadece banka değil, sigortalıda kendi mirasçılarını mağdur etmemiş oluyor. Çünkü; sigortalının vefat etmesi durumunda geri kalan ödeme sigorta şirketi tarafından ödeniyor.  Hayat Sigortası prim ücretleri yaşa göre farklılık gösterebilmektedir.

Kredi çekecek olan kişiler de zorunlu tutulan Hayat Sigortasının hangi sigorta şirketinden yaptırılacağı için kişilerin kendi iradelerine bırakılmaktadır. Bu yüzden kredi çekeceğiniz bankanın size kendisi tarafından sigorta yapmak istemeleri kanunen yasaktır.

Hayat Sigortası Masraf Değildir

Hayat Sigortası kişiler için birer masraf değil aksine kendilerini ve sevdiklerini güvence altına alabilecekleri bir yatırım türüdür. Çünkü; Hayat Sigortasına sahip bir kredi müşterisi sakatlık vb. gibi durumlar karşısında kendisini, vefat durumunda ise yakınlarını güvence altın alabiliyor. Kredi borcunun ödenmesini sağlıyor ve kredi ile satın alınan konutun kaybetme riski ortadan kalkıyor.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: