Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Bireysel Emeklilikte Vergi Avantajı Var mı?

29.12.2020
1.088
Bireysel Emeklilikte Vergi Avantajı Var mı?

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi, kişilerin aktif çalışma dönemlerinde yapabilecekleri bir tasarruf şeklidir. BES sayesinde, yatırımları arttırarak emeklilik döneminde de aynı iş hayatında olan standartlar ile yaşanılması amaçlanmıştır. Bir nevi özel bir emeklilik sistemi olan BES’e isteyenler gönüllü olarak katılabilir ve kendilerine ek gelir sağlayabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi devlet katkılı ve destekleyici bir sistemdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaşam standartlarını ilerleyen yaşlarında da korumak isteyenlerin tercihidir. Yatırım sayesinde hem kendinizi hem de çocuklarınızı maddi güvence altına alarak ek bir gelir elde etmiş olursunuz.

BES Neden Yapılmıştır?

  1. Kişilerin emeklilik dönemleri için yatırımlarının genişletmesini sağlamak ve ek gelir elde etmek.
  2. Ekonomi için uzun dönemli yatırım yapmak.
  3. Çalışan istihdamını arttırmak.
  4. Ekonominin kalkınmasına katkı sağlamak.

Emeklilikte BES Ödemeleri Nasıl Olur?

  1. BES yatırımınızın bir kısmını veya tamamının ödemesini isteyebilirsiniz.
  2. BES’de ki birikimiz sayesinde yıllık gelir sigortası satın alabilir ve düzenli bir gelir akışı elde edebilirsiniz.
  3. BES’e devam etmek istemezseniz toplanan paranızı alarak ayrılabilirsiniz. Erken ayrılmanız halinde ödemeniz üzerinden stopaj kesilmektedir.

BES’de Vergi Avantajı Var mı?

Çalışansanız kendinizin veya eşinizin adına BES’iniz varsa aylık bazda elde ettiğiniz brüt ücretlerin %15’ini ve brüt asgari ücretinizin yıllık tutarının belli bir kısmı vergi indirimine tabi tutulur.

Eğer aylık gelirlerinizi yıllık olarak beyan ediyorsanız, kendiniz için BES’e ödenen primin yıllık olarak ödenen tutarını, yıllık gelirinizin %15’ini brüt asgari ücretinizin yıllık tutarı aşmaması kaydıyla vergi matrahından karşılanabilir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: