Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Sigortacılıkta Dijitalleşmenin Önemi

07.04.2020
1.812
Yazar: Altan Akgül
Sigortacılıkta Dijitalleşmenin Önemi

Ne yazık ki tüm dünyada yaşanan ve tarihte birkaç kez insanlığı genel olarak etkileyen salgınlardan bir yenisi Covid-19 da bizim yaşamış olduğumuz döneme rastladı.

Muhtemeldir ki; yaşanacak olaylar sonlandığında, yaşam, sosyal ilişkiler ve iş yapma alanlarında farklılıkların ortaya çıkacağı bir dönem olacak.

Sigorta sektörü içerisinde büyük bir yapılanma hacmi olan şirketimiz bu zor süreç içerisine girmeden önce bir karar alıp #EVDEKAL uygulamasına geçerek diğer şirket ve acentelere de örnek oldu. Bu karar ile Türkiye’deki tüm şubelerimizle sigortacılık yapmayı ve her koşulda bunu devam ettirmeyi ispatlamış olduk.

PANDEMİ ilan edildikten sonra tüm şubelerimiz ile görüşmeler yaptık. Şube personelimizin, çevredeki sigorta teknik personeli ve acente arkadaşlarının “virüs kişisel karantinası” na yaklaşımlarını kısaca özetlersek.

Artık neredeyse tüm sigortacılar evlerinden müşterilerine hizmet vermeye başladılar. Bu durumdan anlaşılıyor ki dijitalleşme; sigortacılığın geleceği açısından çok önemli. Dijitalleşme ile ilgili net kararlar alınması ve yeni üretim kanalları için yeni planlar yapması gerekiyor. Sigorta poliçesinin uzak mesafeli satışı her durumda yapılabiliyor ve internetin bulunduğu her ortamda müşteriye hizmet sunulabiliyor olmalı. Çünkü Covid-19 virüsü ile yapılan Pandemi ilanı gibi durumlarda bile müşteriler kendilerini garanti altına tutabilmek için poliçelerini her şartta yeniletiyorlar. Böylelikle müşterinin her şartta poliçesini yaptırabileceğini deneyimlemiş olduk. Bugünkü üretim tablolarına baktığımızda Pandemi’nin diğer sektörlerde olduğu gibi sigortacıları çok fazla etkilemediğini, sadece üretim büyüme hedeflerini durdurduğunu görüyoruz. Acentelerin bu dönemdeki üretim büyümesindeki negatif durumun ise; tüm sektörlere hizmet veren sigorta müşterilerinin hareket alanlarının kısıtlanmasından kaynaklanmakta. Gelecek günlerin ne getireceğini bilemeyiz fakat Pandemi’nin ilk ayında sektörümüzün yaşadığı kısa özet bu şekilde.

Bu günlerin geçmişteki güzel günlerimize döneceği umuduyla

Altan AKGÜL

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: