Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Engelli Araç Kaskosu Nedir?

02.02.2021
4.387
Engelli Araç Kaskosu Nedir?

Ülkemizde araç almak isteyen engelli kişiler için vergi muafiyeti ya da indirimi yapılmaktadır. Kişinin vergiden indirim mi alacağı ya da muaf mı olacağı ise engel oranı neticesinde belirlenir.

Vergi muafiyetinden yararlanılabilmek için kişinin %90 ve üzerinde engelli raporunun olması şartı aranmaktadır. İndirimden yararlanılabilmesi içinse %40 engelli raporunun bulunması gerekmektedir.

Engelli Aracına Kasko ve Trafik Poliçesi Nasıl Düzenlenir?

Her araç sahibinin yaptırması gereken Zorunlu Trafik Sigortası engelli araçları içinde geçerlidir. Primler normal şekilde hesaplanır ve bu prim oranlarına göre poliçeleştirilir.

Fakat Kasko Sigortası için aynı durum geçerli değildir. Kasko sigortasının engelli araç bedelleri sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı sigorta şirketleri engelli aracını normal araç kategorisinde değerlendirirken bazıları ise engelli araç özelinde fiyat vermektedir. Buda fiyatları arttırmakta ya da düşürmektedir.

Engelli Araç Kaskosu ile Normal Araç Kaskosunun Arasında Farklar Var mı?

Engelli araç kaskosu ile normal araçlara yapılan kaskonun arasında herhangi bir fark yoktur. Bu yüzden bir muafiyet durumu da söz konusu değildir. Engelli araç için bilinen bir başka yanlış bilgi ise aracın sadece engelli sürücü tarafından kullanılabildiğidir. Bu bilgi de yanlıştır, sürücünün birinci derecede yakınlarından üçüncü derece yakınlarına kadar kişiler kullanabilmektedir. Fakat bu kişilerin yetkili kurumlardan belgelendirilmiş olması gerekmektedir.

Engelli Aracına Eklenmiş Aparatları Kasko Sigortası Teminatı Arasında mı?

Normal araçta olduğu gibi engelli aracında da fabrika çıkışında olmayan ve sonradan eklenen her aksesuar ayrıca değerlendirilmektedir. Aksesuarlar sigorta şirketlerine göre değişen primler karşılığında poliçeye eklenmektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: