Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Güneş Enerji Sistemleri

05.03.2019
3.212
Yazar: Merve ÖZTÜRK
Güneş Enerji Sistemleri

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ (GES)

Globalleşen ve her geçen gün yeni teknolojilerin meydana çıktığı, mevcudun ise geliştirildiği dünyamızda  ve enerji ile ilgili problemlerin her geçen gün daha fazla yaşadığı bir dönemde ‘yenilenebilir enerji’ sistemleri doğmuştur. Gelecek için umut olmaya başlamış; Bu doğrultuda da farkındalık oluşturmaya başlamıştır.

Aslında 7. Yüzyıl’da keşfedilen bir sistemdir. Her geçen yüzyılda daha da geliştirilerek, günümüzdeki son halini almıştır. Artık günümüzde, yakıtlardan sağlanan enerji yerine gerek çevresel olumsuz etkileri hem minimize eden, hem de  küresel ısınmayla baş eden ‘Yeşil Enerji’  diye adlandırabileceğimiz bu sistem, yaşam alanımızda vazgeçilmezi olmaya adım adım ilerlemektedir.

Ülkemizde güneş enerji santralleri konusunda son yıllarda teknolojik gelişmelere ayak uydurmaktadır. Muadillerine nazaran, Temiz bir enerji olması, Kullanımının son derece kolay olması,  üstelik maliyetinin de  uygun olması itibariyle, geleceğe ışık tutacak gibi gözükmektedir. Bunlara ilave olarak çevre dostu olması da büyük umutlar vaad ediyor.  Gün boyu elektrik üreten bu sistemlerin ürettiği enerji, akülere doldurularak gece boyunca da kesintisiz elektrik enerjisi imkanı sağlıyor.

Güneş Enerjisi

 ‘’ Yeşil enerji ‘’ alanında en temiz enerji kaynağı güneş enerjisidir.

Güneş Enerjisi demek, üreticiler için daha az maliyet demek. Tüketiciler için tasarruf etmenin en etkili yolu her zaman kesintisiz olarak kendi enerjisini üretebilmektir. Yenilenebilir enerji denildiğinde akla ilk gelen Güneş enerjisi ise hem bir enerji kaynağı olarak yaygın olması hem de maliyetinin düşüklüğü nedeniyle yatırım dünyasında hızlı bir yükseliş kaydetmektedir.  Son yıllarda  ülkemizde yapılan uygulamalar da hız kazanmaya başladı ve yapılan çalışmalar ile yeni bir ivme kazanmıştır. Yapılan istatistiklere bakıldığında fotovoltaik güneş enerji sistemlerinin 2025 yılında maliyetlerinin 1/20 oranında azalacağı görülmektedir. Keza, yatırımcısına da her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Dünyada güneş enerjisi alanında yatırım yapmak isteyen girişimcilerin sayısı artmıştır. Başta İspanya Amerika Çin, Japonya gibi dünya genelinde güneş enerjisi Kurulu’nun % 90 ‘ı  elinde tutmaktadır.  Karbon salınımlarının önüne geçmek ve fosil yakıtlarının zararlarının önüne geçmek amacıyla yenilenebilen enerji üretmek isteyen girişimcilerin desteklenmesi Türkiye  dahil,  tüm dünyanın İLK’leri başında gelmektedir. Üstelik ülkemizde devlet teşviği de söz konusu…  Böylelikle, üretimde ‘yerli ve milli’ olması gereken ilk sektör Enerji olacaktır.

Doğalgaz ve kömür yüksek maliyeti nedeniyle yatırımcıları zorlarken Güneş Enerjisi, kaynağını Güneş’ten aldığı için,  tamamen sınırsız ve ücretsiz olması sebebiyle yatırımcının kârını da maksimize edecektir. Bu teknolojiden ne kadar fayda sağlayacağımız artık bizim ellerimizde…

Kimler GES yatırımı yapabilir?

Lisanssız yatırımlarda, tüzel kişilikler santral kurulumu yapamamaktadır. Sadece kamu kurumları ve yarı kamu kuruluşları, üniversiteler, yenilenebilir enerji kooperatifleri, belediyeler izin alabilmektedir.

Lisanslı yatırımlarda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen alanlarda santral kurulumu için yapılan bakanlık ihalelerinin kazananları izin alarak yatırım yapabilmektedir. Ek olarak sadece kendi ihtiyacını karşılamak, şebekeye satış yapmadan ve alım garantisi dışında kalarak kendi ihtiyacı için kurulan projelere de izin verilmektedir.

Peki bu kadar emek verilen , yatırımı yapılan , Teşvik alınan veya alınmayan bir sistemin olası bir hasara karşı nasıl koruyacağız ?

Güneş Enerji sistemin işletilebilmesi için tesis mülkiyetinde mevcut olan tüm kıymetler sigortalanabilmektedir. Yangın, doğal afetler, kötü niyetli hareketler, terör, plan-proje, kar ağırlığı, fırtına, dolu,  hırsızlık, yer kayması, makine kırılması, kâr kaybı da poliçe kapsamına alınabilmektedir.

Güneş enerjisi fotoğraf özserneo

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: