Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Nakliyat (Emtia) Sigortası

15.01.2019
2.816
Yazar: Kübra Şentürk
Nakliyat (Emtia) Sigortası

Nakliyat Sigortaları

Nakliyat sigortası diğer adı ile emtia sigortası kara, hava ve deniz yolu fark etmeksizin ürünlerinizin nakliyesi esnasında gerçekleşebilecek tehlikelere karşı koruma altına almaktadır.

Ana branş altında; Seferlik nakliyatlar, sözleşme usulü yıllık nakliyatlar, tekne ve yat sigortalarıdır.

Seferlik nakliyatlar; tek seferlik taşımalar için sigortacının talep ettiği bilgi ve belgelere istinaden o an yapılacak taşıma için teminat sağlar.

Yıllık sözleşme usulü olan nakliyatlarda abonman poliçede; ilgili kişi veya firmaların ithalat, ihracat, yurt içi alışverişleri veya tümü için sürekli sefer yapması sonucu daha karlı ve her sefer için poliçe şartlarının sigorta şirketleri ile ortak belirlenebilecek şekilde düzenlenmesidir.
Sözleşmede alınan şartlar ve çarpan eşliğinde bir yıl boyunca yapılan her sefer için ek poliçe oluşturulur ve geç veya acil bildirimlerde de geriye dönük poliçeler düzenlenebilir.
Böylece sürekli taşımalarda riskler ve evrak süreçlerinde sigortalının ihtiyaçları karşılanabilmiş olur.

Yine sözleşme usulü nakliyatlarda blok sözleşmeler de düzenlenir. Konu hemen hemen abonman ile aynı olup sigortalı sözleşme esnasında bir kez prim öder ve yıl içerisinde her seferi için bildiri yapmak zorunda değildir. Belirli periyotlarda seferlerini tablo halinde beyan etmesi yeterli olacaktır.

Tekne ve yat sigortaları için birçok kritere göre değişkenlik göstermektedir. Her ne kadar nakliyat ana branşına ait olsa da konusu tamamen farklıdır.

Genel anlamda tüm alt branşlar için riskler 3 şekilde sınıflandırılmıştır ve sigorta güvencesi buna göre belirlenmektedir. Bunlar; Tam Ziya, Geniş Teminat ve Dar Teminattır.

  • Tam Ziya; sigorta konusu malların ve nakil aracın tamamen kullanılamayacak duruma gelerek tam kayıp halidir.
  • Geniş Teminat; sigortalının kasti zararları harici olarak malın uğrayabileceği, öngörülemeyen tüm hasarlara teminat veren bir klozdur.
  • Dar teminat; tam ziya klozuna ek olarak doğal ve tabii afetlerden doğan hasarları tazmin eder. Bu teminatlar ana teminatlardır ve her alt branş için belirlenen şartlar ve klozlar değişkenlik göstermektedir.

 Taşımalarda maalesef yaşanan hasarların oranı çok yüksektir ve milyonlarca örneğine gerek haberlerde gerek çevremizde şahit olmaktayız. Soru işaretleri ve tedirginlikler ile taşımanızın varış yerine ulaşmasını beklemenize aslında hiç gerek yok. Burada en kolay çözüm sigortacı ile kontağa geçerek talep edilen bilgileri iletmenizdir. İzlenecek yolun en makul olanı ihtiyacınıza göre belirlenecek ve hem karlı hem doğru sigortalar düzenlenmiş olacaktır.

Risk her zaman vardır ve göz ardı edilemeyecek bir olgudur. Bin bir emeklerle ortaya çıkarılan, değeri maddi olarak ölçülebilen her türlü mal veya kıymetlerinizin taşınması sırasında karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı nakliyat sigortasıyla güvence altına alarak ekonomik kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz.

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: