Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

İş Yeri Sigortası Neden Önemlidir?

29.11.2022
609
İş Yeri Sigortası Neden Önemlidir?

İş yerinde meydana gelebilecek; kazalar ve afetler gibi pek çok olumsuz neden, insanların belirli mali kayıplarına neden olmaktadır. Tüm bu sebepler, iş yerlerinin çok fazla risk altında kalmasına zemin hazırlar. Bu riskleri azaltmak için ise iş yeri sigortası tercih edilir.

İş Yeri Sigortası Nedir?

İş yeri sigortası; iş yeri binası, demirbaş eşyalar, cam ve makine-tesisat gibi varlıklarınızı bir paket şeklinde bir araya getirerek otomatik güvence altına alan poliçe türlerinden biridir. Poliçe dahilinde, meydana gelebilecek risklere karşı iş yeriniz güvence altına alınmaktadır.

İş Yeri Sigortası Neleri Kapsar?

İş yeri sigortalarının kapsamı sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Ancak genel olarak, tüm sigorta şirketlerinde bulunan esas teminat maddeleri bellidir. Deprem, yangın, yıldırım, lokavt, halk hareketleri, grev, sel, su olayları, hırsızlık ve terör bu teminatlardan bazıları olarak örnek verilebilir. Bunlara ek olarak poliçe kapsamına girmekte olan diğer maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kara ve hava araçları çarpması,
 • Dolu, fırtına, duman ve yer kayması,
 • Hukuksal koruma, iş durması, kira kaybı,
 • Enkaz kaldırma işi masrafları,
 • Alternatif olarak iş yeri giderleri, yangın sebebi ile mali sorumluluk.

Yukarıda meydana gelen durumların herhangi birisi ile karşılaşmanız durumunda, iş yerinizde oluşan maddi hasarlar, poliçe teminatları doğrultusunda giderilmektedir. Üstelik iş yeri sigortası, küçük bedeller karşısında yaptırabileceğiniz poliçe türlerinden birisidir. Bu poliçe türü, yukarıda bahsetmiş ve listelemiş olduğumuz teminat maddelerinin daha fazlasına karşılık da sizi koruma altına alabilmektedir. Teminat kapsamı isteğiniz doğrultusunda genişletilebilmektedir.

Ek teminat maddeleri içerisinde; üçüncü kişi sorumluluk ve hasarları, cam kırılması, emniyeti suistimal, iş veren sorumluluk ve hasarları, ferdi kaza sigortası, makineler ve elektronik aletlerin masrafları gibi maddeler yer almaktadır. Bu teminatlardan herhangi bir veya birkaç tanesini poliçenize ekleyebilirsiniz. Eklenen her bir teminat karşısında poliçe bedeliniz artabilir. Size sunulan teminatları ve fiyatları karşılaştırmayı ihmal etmemelisiniz.

İş yeri sigortaları pek çok farklı etmene göre fiyatlandırılır. İş yeri sigortalarının fiyatlandırma hesaplamaları;

 • İş yerine ait sigorta bedellerine,
 • Ana ve ek teminatlarına ve limitlerine,
 • Faaliyet koluna,
 • Coğrafi bölgesine,
 • Ticari malın cinsine,
 • İş yerinde alınan yangın ve güvenlik önlemlerine,
 • Toplam sigorta bedeline,
 • Sigorta şirketlerinin risk kabul prensiplerine göre yapılır. 

İş yeri sigortaları nihayetinde sigorta şirketlerinin risk kabul prensiplerine göre yapıldığından sigorta şirketlerine göre farklı içerik ve fiyatlandırma gösterirler.

İş Yeri Sigortası Neden Önemlidir?

İşyeri sigortası, bir işyeri sahibine ait olan ihtiyaçlara yönelik hazırlanmaktadır. Dolayısıyla, iş yerinin ve iş yeri sahibinin tam anlamıyla güvence altına alınmasını sağlar. Üstelik tüm bunlar, tek bir poliçe ile karşılanır.

İş yeri sigortası işverenler ve iş yeri sahipleri için oldukça önemlidir. Çünkü bu sigorta ile iş yerlerini ve iş yerlerindeki muhteviyatı teminat altına almak için; yangın, taşıt çarpması, su baskını, cam kırılması, hırsızlık ve daha birçok riske karşı daha güvenli ve huzurlu bir şekilde koruma sağlanır.

İş yeri poliçesi, iş yeri sahiplerine ve iş verenlere pek çok avantaj sunmaktadır. Bu sigorta türünün en önemli avantajlarından biri çalışanların, iş verenlerin ya da iş yeri sahiplerinin ve iş yerinin olası tehlikelere karşı teminat altına alınmasını sağlamasıdır. Ayrıca bazı sigorta firmaları sundukları sigorta kapsamları ve teminatları ile sahip olduğunuz iş yerinizde var olan mal varlığınızı korumaktadır. Bununla birlikte, elektrik, cam, tesisat ve anahtar işleriniz ile ilgili olarak da 7/24 asistan hizmeti verir ve bu tip hizmetlerden yararlanma imkanı da sunarlar.

İş yeri sigortasının neden önemli olduğunu maddeler ile özetleyecek olursak;

 • İş yeri sigortaları iş yerinizdeki çalışanlarınızın güvenliğinin suistimaline karşılık, meydana gelen zararları temin ettiği,
 • İş yerinizi afetlere karşı koruduğu ve herhangi bir felaket nedeniyle alabileceğiniz maddi ve manevi tahribatı karşılayarak mal kaybı yaşanmasını engellediği,
 • İş yeri sigortasının güvencelerine yönelik olan her bir madde, sizi yaşayabileceğiniz olumsuz durumlara karşı koruduğu ve güvende olmanızı temin ettiği,
 • İş yeriniz adına iç ve dış piyasada güçlü ve etkin bir biçimde yer almanızın temel dayanaklarından biri olduğu için son derece önemli, gerekli ve karlı bir poliçe olarak görülmelidir.

İş Yeri Sigortası Nasıl Yaptırılır ve Nasıl Hesaplanır?

İş yeri poliçesi, sahip olunan iş yerinde oluşabilecek risklere karşı önlem almak isteyen her vatandaş tarafından yaptırılabilir. Bu sigortacılık ürününü yaptırmak sanılanın aksine oldukça kolaydır. İşyeri sigortası nasıl yapılır sorunuzun yanıtı için sigorta firmalarının şubelerini ya da web sitelerini ziyaret edebilir ve oldukça kısa sürede sizin için en uygun seçenekleri karşılaştırabilirsiniz.

En uygun iş yeri sigortası teklifine ulaşabilmek için birden fazla sigorta şirketinden teklif alabilirsiniz. Ancak birçok farklı sigorta şirketinden teklif alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; size sunulan teminatlar ve fiyat farklarıdır.

İş yeri sigortasi içerisinde bulunan yangın teminatı, genel hüküm ve koşullarına göre, ana teminatlar için tüm sigorta şirketleri tarafından sunulmaktadır. İsteğiniz doğrultusunda sigorta poliçenizi genişletebileceğiniz için talep ettiğiniz her bir ek teminat, ek ücret olarak poliçenize yansıtmaktadır. Sadece ek teminatlarla oluşabilecek prim farklılıkları çok fazla önem arz etmemektedir. Sigorta poliçesinde önemli olan iş yerinin faaliyet amacına göre kapsamlı bir teminat içeriği sunmasıdır. Yani, sigortalıyı ya da iş yeri sahibinin tüm risklere karşı korunduğu en doğru poliçe tercih edilmelidir.

İş yeri sigortası diğer sigorta çeşitlerine nazaran daha farklı teminatlar içermektedir. Bu nedenle hesaplama türü  diğer sigortalardan farklıdır. Hesaplama yapılırken; İş yerinizin yer aldığı bölge, iş yerinizin faaliyet alanı ve faaliyetin risk çözümlemesi gibi birçok detay göz önüne alınmaktadır. Tüm bu etkenler doğrultusunda hesaplama yapılır. Terör vakaları, riskli grupta bulunan alanlar gibi özel hallere sahip iş yerleriyle diğer iş yerlerinin sigorta primi tahmin edeceğiniz üzere farklılık göstermektedir.

İş yeri Sigortası İsimleri Nelerdir?

İş yeri sigortaları, yangın sigortası genel şartları kapsamında değerlendirilirler. Sigorta şirketlerince yapılan iş yeri poliçeleri, kapsamı ve çeşidine göre farklı isimler ile adlandırılabilir. Sizin için en uygun olan sigortayı ve poliçe türünü tercih etmek için ÖzserNeo sigorta hizmetleri bi’tık uzağınızda! 7 gün 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz sigorta danışmanlarımızla birlikte, doğru poliçeye hemen sahip olabilirsiniz!

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: