Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Yeşil Kart Sigortası Nedir? Neden Yaptırmalıyız?

31.01.2019
3.453
Yazar: Sümeyye Özakbaş
Yeşil Kart Sigortası Nedir? Neden Yaptırmalıyız?

Yeşil kart sigortası, en açık haliyle trafik sigortasının şartlarını taşıyan ve içerik olarak zorunlu trafik poliçesine denk olan bir sigorta ürünüdür. Farklı sebeplerden dolayı yurt dışına seyahatlerde bulunan sigortalılarımız gidecekleri ülkelerde bazı kanuni yükümlülüklerle karşılaşabilmektedir. En basiti gitmiş oldukları ülkelerde araçlarının görebileceği zararları Yeşil kart poliçesi ile teminat altına alarak, sigortalılarımızı karşılaşabilecekleri risklere karşı koruma altına alabilmiş olabiliyoruz.

Güncel olarak 50’ye yakın  ülkede geçerliliği devam eden Yeşil kart sertifikası 1953 yılında ülkemizde yürürlüğe girdi.

Ülkeleri yeşil kart sisteminin oluşturulmasına götüren en bariz neden; ülkeler arası seyahat eden motorlu araç sahiplerinin seyahat etmiş oldukları ülkelerde oluşturacağı kaza veya kazalar sonucunda maddi veya bedeni zarar görenleri koruma altına alabilmeyi amaçlamaktır.

Motorlu aracı ile farklı bir ülkeye seyahat eden kullanıcı, Yeşil kart sertifikası mevcut ise gitmiş olduğu ülkede trafik poliçesi yaptırmasına gerek yoktur. Çünkü mevcut Yeşil kart sertifikası motorlu araç  sahibini herhangi bir kaza durumunda, gitmiş olduğu ülkede geçerliliği bulunan sigorta limitleri dahilinde teminat altına alır.

Sisteme dahil tüm ülkelerde Yeşil kart büroları bulunmaktadır.Oluşan kaza durumlarında içerisinde bulunulan ülkenin Yeşil kart bürosuna talep açılır.

Yeşil kart sertifikaları, en az 15 gün olma koşulu ile 1 yıla kadar istenilen tarih aralıklarıyla düzenlenebilir.

Yeşil kart sertifikasının düzenlenebilmesi için, motorlu araç sahibi kullanıcının  vatandaşlığı bulunan ülke de motorlu taşıt (trafik) poliçesinin bulunması gerekmektedir. Düzenlenen yeşil kart poliçesi sigortalıya iki nüsha şeklinde verilir. Verilen nüsha yeşil olmalıdır. Elle doldurulan veya sertifika numarası bulunmayan Yeşil kart sertifikaları geçerli sayılmaz.

Sorumluluğunuzu azaltarak daha stressiz bir şekilde yurt dışına seyahat etmenizi sağlayacak olan Yeşil kart Poliçeleri hakkında daha detaylı bilgi veya teklif/poliçe almak için sitemizde bulunan iletişim formundan ya da 444 89 09 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: