Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Siber Saldırı Nedir, Siber Saldırı Sigortası Kapsamları Nelerdir?

26.08.2020
1.547
Siber Saldırı Nedir, Siber Saldırı Sigortası Kapsamları Nelerdir?

Öncelikle yazımıza ‘’Siber Saldırı’’nın ne olduğunu açıklayarak başlayalım.

Siber Saldırı, değişen ve gelişen internet kullanımıyla beraber şirket, kişi ve devlete zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen online bir saldırı şeklidir. Hacker adı verilen kişiler tarafından gerçekleştirilen bu saldırılar bilgisayarları ele geçirmek, gizli bilgilere ulaşmak veya bilgisayarları kullanılamaz hale getirmek için yapılır.

Siber saldırı, yukarıda da belirttiğimiz gibi kişilere yapılabileceği gibi devlet ve kurumlara yönelikte yapılabilir. Örneğin; Siber saldırıya uğramış bir bankaya ait tüm hesaplar, müşteri bilgileri, kredi kartı bilgileri ele geçirilebilir. Bu hem banka ve müşterileri için zor bir durum oluşturabileceği gibi hem de ülke güvenliği için de önemli olan kişisel bilgilerin kopyalanmasına da neden olacaktır.

Siber Saldırı Nasıl Gerçekleştirilir?

Her gün çeşitli firmalar ve kişiler siber saldırılara maruz kalmaktadır. Bu saldırılar birbirinden farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Solucan, trojan, sahte mailler ve linkler üzerinden yapılmaktadır. Saldırıların sonuçları çok büyük ve yıkıcı olabilir.

Siber Saldırıları 2 şekilde incelemek mümkündür. Bunlar,

 1. İçerisinde virüs ve spam bulunan mesajlar yoluyla elektronik olarak gerçekleştirilir. Bu sayede kişilerin şifreleri ve web siteleri ele geçirilir.
 2. İkinci olarak ise psikolojik anlamda zorbalık yapmak amacıyla gerçekleştirilen saldırılardır. Buradaki amaç kişileri ve kurumları aşağılamak ve aşağı çekmektir.

Günümüzde birçok şirket siber saldırılara karşı güvenlik önemleri almak için milyonlarca lira yatırım yapmaktadır.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’ya düzenlenen siber saldırıların %77’si Türkiye’ye yapılmıştır. Ayrıca dünya sıralamasına bakıldığında siber saldırılara en fazla uğrayan ülkeler arasında 3. Sırada yer almaktayız. İlk ikisi ise ABD ve Brezilya’dır.

Siber saldırılarda daha çok küçük işletmeler hedef alınsa da dünyaca ünlü markalarında bu saldırılara maruz kaldığını duymaktayız.

Küçük işletmelerin hedef olmasının en önemli sebepleri ise,

 1. Siber güvenlik yatırımlarının düşük olması.
 2. Koruyucu yazılımların bulunmaması ve güncellemelerin zamanında yapılmaması.
 3. Saldırganların, saldırı yapacağı şirketlerin açıklarını takip edebiliyor olması.

Peki Olası Bir Siber Saldırıya Karşı İşletmemizi Nasıl Güvence Altına Alırız?

Saldırılara ve saldırganlara karşı kendimizi her zaman güvence altına almalıyız. Şirket içerisinde güvenlik yatırımlarını yüksek tutmalıyız. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi yatırımımızı ne kadar yüksek tutarsak tutalım dünyaca ünlü markalarda bazı dönemlerde bu tarz saldırılara maruz kaldığını görmekteyiz. İşte tam bu sebepten dolayı işletmelerimize ‘’Siber Saldırı Sigortası’’ yaptırmayı ihmal etmemeliyiz.

Neden Siber Saldırı Sigortası Yaptırmalısınız?

 1. Şirketiniz için Siber Saldırı Sigortası yaptırdığınız takdirde oluşabilecek maddi zararlarınızı en aza indirebilirsiniz.
 2. Siber saldırıdan sonra yapılması gereken işlemler sigorta kapsamında uzman ekipler tarafından yapılır.

Siber Saldırı Sigortasının Teminatları Nelerdir?

 1. Kişisel Verilerin Korunmasıyla İlgili İdari Para Cezaları,

Siber saldırıya uğrayan sigortalı KVKK hükmünce devlet tarafından idari para cezasına çarptırılmaktadır. Poliçede belirtilen limitler dahilinde ödemeler yapılır.

 1. Bilgi ve Güvenlik Gizliliği Sorumluluğu,

Sigortalının, korumakla yükümlü olduğu kişisel verilerin kaybı, ifşası ve 3.kişilerden gelebilecek tazminat taleplerinin poliçe limiti çerçevesinde ödenmesi.

 1. Veri İhlali Masrafları,

Korunmakla yükümlü olunan 3. Kişilerin kişisel bilgilerinin çalınması durumunda, poliçe limitli dahilinde hukuki hizmetler, bilgisayar uzmanı hizmetleri, bildirim masraflarının karşılanması.

 1. Sigorta Ettirenin Veri Koruma Hasarı,

Veri varlığının bozulma, imha, silinme veya zarar görmesi üzerine eski haline geri döndürme işlemlerinin yapılması. Veri varlığına yeniden erişim sağlanması için yapılacak masraflar ve zararların ödenmesi.

 1. Sigorta Ettirenin İş Durması,

Siber güvenlik ihlali nedeniyle sigortalının bilgisayar sistemlerinin durması sonucunda oluşabilecek iş zararları limitler çerçevesinde tanzim edilmektedir.

 1. Fidye Hasarı,

Sigortalının, fidye ödemesi yapılmadığı takdirde bilgisayar sistemlerindeki verilerinin yok edileceği veya tahrip edileceği tehdidiyle talep edilen fidyelerin ödenmesi. Genelde ödemeler bitcoin şeklinde istenmektedir. Böyle bir duruma maruz kaldıysanız ve sigortalıysanız sigorta şirketi bilgisi ve yönlendirmesi dahilinde saldırganlarla iletişime geçebilirsiniz.

Fidye hasarı KOBİ segmentindeki işletmelerde en çok görülen hasarlardan birisidir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: