Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Vize Ücretleri

09.06.2023
480
Vize Ücretleri

Yurt dışı seyahatleri için pasaportun yeterli olmadığı ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkelere girişin sağlanabilmesi için vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Yapılan vize başvurusu onaylandıktan sonra, başvuru yapılan ülkeye seyahat gerçekleştirilebilir.

Kelime anlamına bakıldığında vize, bir ülkeye giriş ve çıkışların yapılması için alınması gereken izinli belgedir. Her ülke vize verilmesi için farklı şartlar oluşturabilir. İstenilen şartların yerine getirilmesi ve evrakların teslim edilmesiyle birlikte vize başvurusu olumlu sonuçlanabilir. Bazı ülkeler ise vize vermek için mülakat gibi farklı süreçleri de ekleyebilir.

Vize fiyatları, gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Vize kaç TL diye merak ediyorsanız eğer vize ücretleri; ülkenin para birimine ve güncel döviz kuruna göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, Avrupa seyahatleri için alınması gereken Schengen vize harcı genel olarak 80 Euro ile sabit tutulmuştur. Ancak, bu fiyat ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Ayrıca bu fiyata vize başvuru ücreti olan 60 Euro da dahil edilebilir.

Vize Çeşitleri

Vizeler, başvurulma sebeplerine göre kendi içerisinde belirli çeşitlere ayrılmaktadır. Vize başvurusu yapmadan önce vize çeşitleri arasından doğrusunu seçebilmek oldukça önemlidir. Vize türlerine ayrıntılı olarak bakıldığında;

  • Öğrenci vizesi; eğitim sebebiyle yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilere verilmektedir.
  • Çalışma vizesi; çalışmak amacıyla yapılmak istenilen ülke değişikliği durumlarında tercih edilir.
  • Turist vizesi; seyahat amaçlı olarak başvurulan vize çeşididir.
  • Resmi görev vizesi; diplomatik amaçlarla yapılan seyahatler için tercih edilmektedir.
  • Geçiş vizesi; seyahat halinde bulunulan ülkeden, farklı bir ülkeye geçiş durumunda kullanılan vizedir.

Schengen Vizesi

Schengen bölgesi, Avrupa Birliği üyelerini ve Avrupa Serbest Ticaret Birliğini içeren özel bir bölgedir. Schengen anlaşmasının verdiği avantaj ile bu bölgelerde yaşayan kişiler, bölge içerisinde pasaportla birlikte seyahat edebilmektedir. Bu bölge dışında kalan kişiler ise alacakları özel vizeyle birlikte seyahat edebilir. Schengen vizesinin kabul edilmesiyle birlikte bölge içerisinde birden fazla ülkeye seyahat etme ayrıcalığı elde edilmektedir.

Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Schengen vizesi geçerli olması için ilk önce vizenin alındığı ülkeye giriş yapılması gerekmektedir. Vizenin alındığı ülkeye giriş yapmadan, farklı bir Schengen ülkesine girilememektedir. Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkeler; Avusturya, Almanya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan’dır. Avrupa Birliği üyelerinin dışında kalan ülkeler arasında ise İzlanda, İsviçre, Liechtenstein ve Norveç yer almaktadır.

Nasıl Schengen Vizesi Alınır?

Schengen üyesi olan ülke vatandaşları, elektronik başvuru ile birlikte vize kaydını oluşturabilir. Bunun dışında ise seyahat etmek istenilen ülkenin temsilciliğine başvuru yapılabilir. Temsilciliğin istediği ve Schengen vizesi için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra Schengen vizesi ücreti konsolosluğun belirlediği fiyata uygun olarak ödenmelidir. Daha sonrasında da başvuru kabul edilebilir.

Amerikan Vizesi

ABD’ye seyahat etmek isteyenler için gerekli olan Amerikan vizesi; sadece ABD konsolosluğu tarafından verilmektedir. ABD konsolosluğuna yapılacak olan vize başvuruları, belirli şartlara göre değerlendirmeye alınmaktadır. Pasaportu bulunan kişiler, gerekli evraklarla birlikte konsolosluktan başvurularını gerçekleştirebilir.

Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Amerikan vizesi, ABD’ye yapılacak olan ziyaretlerde geçerlilik gösterir. Pasaportu olan kişiler, ABD seyahati için temsilcilik üzerinden başvuru yapabilir.

Nasıl Amerikan Vizesi Alınır?

ABD vizesi almadan önce, vizeye ne amaçla başvuru yapılacağı kesin olarak bilinmeli ve amacına uygun vize başvurusunda bulunulmalıdır. Çünkü Amerikan vizesi kendi içerisinde göçmen ve göçmen olmayan vizeler şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Göçmen vizesine ABD’ye çalışmak için veya süresiz olarak yaşam hakkı elde etmek için başvurulur. Göçmen olmayan vizeler ise turistik olarak yapılan kısa süreli ziyaretler veya eğitim amaçlı düzenlenen seyahatleri kapsamaktadır.

Turistik Vize

Turistik amaçlı ziyaretler için alınan vizelerdir. Turistik vize ile birlikte belirli bir süre boyunca gezi planları gerçekleştirilebilir. Turistik vize alınacak olan ülkenin belirlediği şartlar doğrultusunda vizenin süresi ayarlanmaktadır.

Nasıl Turistik Vize Alınır?

Vize başvurusu yapılacak ülkenin temsilcilikleri üzerinden turistik vize talebinde bulunabilirsiniz. Gerekli olan belgelerin tamamlanmasıyla birlikte başvuru gerçekleşir. Ülkelerin kendi inisiyatiflerine bağlı olarak yaptıkları incelemeyle birlikte vize verilmektedir.

Öğrenci Vizesi

Turistik gezilerin yanı sıra eğitim amaçlı olan geziler için de farklı vize türü mevcuttur. Öğrenci vizesi, eğitim amaçlı yapılacak olan seyahatler için özel olarak verilmektedir. Gidilecek olan eğitimin süresine göre vizenin şartları ve geçerliliği de değişmektedir. Uzun süreli eğitimlerin yanı sıra dil kursları ve Erasmus gibi programlar da öğrenci vizesi içerisine dahildir.

Nasıl Öğrenci Vizesi Alınır?

Öğrenci vizesi için uygulanan protokol, her ülke için farklı bir şekilde işlemektedir. Genel olarak bakıldığında pasaportun yanı sıra birçok resmi belge istenmektedir. Bunun yanında okuldan alınacak olan kabul mektubu da oldukça önemlidir. Öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgeler gibi birçok detay öğrenci vizesi alınabilmesi için gereklidir.

Transit Vize

Transit vize, bir ülkeye giriş yapabilmek için farklı bir ülkeden aktarmalı olarak geçişin sağlanması için verilmektedir. Böylelikle aktarma durumlarında sorunsuz bir şekilde geçiş sağlanabilmektedir. Yapılacak olan yolculuklar için önceden transit vizenin istenip istenmediğini kontrol etmek oldukça önemlidir. Bu sebeple seyahat öncesi kapsamlı bir araştırma yapılmalı ve buna uygun olarak vize başvurusu oluşturulmalıdır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Seyahatinizden yaklaşık bir ay önce, geçiş yapılacak olan ülke konsolosluğundan transit vize başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Transit Vize Alınır?

Transit vize için konsolosluklar aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Ülkelerin sunduğu şartlara göre yapılan başvuruların değerlendirilmesi farklı bir şekilde ilerleyebilir. Bu sebeple vize başvurusu yaptığınız ülkenin şartlarına dikkat etmeli ve istenilen her bir belgeyi eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.

Çalışma Vizesi

Çalışma vizesi, yurt dışına çalışma amacıyla çıkılması durumunda alınır. Çalışma vizesi sayesinde vize alınan ülkede çalışılabilir ve uzun süreli olarak oturum izni hakkı elde edinilebilir. Çalışma şekline ve ilerleyen zamana göre de ülke içerisinde süresiz bir şekilde kalınma hakkı verilebilir. Bu sebeple çalışma vizesi en zor alınan vize türlerinden biridir. Her bir ülke, çalışma vizesi koşullarını zorlu şekilde tutabilir. Bu sebeple çalışma vizesine başvururken, tüm detaylara dikkat edilmeli ve ülkelerin sunduğu şartlara uyum gösterilmelidir.

Vize başvuru süreci yorucu ve karmaşık olabilir. Ancak, Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler de mevcuttur. Bu sebeple planladığınız seyahatlerinizden önce araştırma yapmanızda oldukça fayda bulunmaktadır. Eğer gideceğiniz ülke vize gerektiren bir ülke ise vize için gerekli olan şartları, evrakları ve gidiş amacınızına uygun olarak başvuracağınız vize türünü kapsamlı bir şekilde araştırmalısınız. Vize hakkında daha detaylı bilgi almak ve vize için gerekli olan evraklar arasında bulunan seyahat sağlık sigortanız hakkında bilgi almak için ÖzserNeo’yu inceleyebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: