Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

04.04.2019
2.187
Yazar: Kübra ŞENTÜRK
Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

2010 yılından beri ülkemizde de uygulanmaya başlanan, yasa gereği yaptırımı mecburi olan Zorunlu Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası ile diş hekimleri de dahil olmak üzere tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar hekimler olası hatalı eylemleri karşısında oluşabilecek tazminat taleplerini bu poliçe ile karşılayabilmektedir.

Sadece mesleki değil, insani bir sorumlulukla da farkında oldukları “mesleki vicdan” hem etik açıdan hem de mesleki açıdan başından beri göz ardı edilemeyen ve hekimler için ciddi bir manevi yük olmaktadır. Hekimler için profesyonel olmak hayati önem taşıdığı kadar ciddi bir disiplin ve olgunluk gerektirdiğinden, yaşamlarını adadıkları mesleğin kutsallığı bazı durumlarda dezavantaj olabilmektedir. Hekimlik mesleğinin en önemli etik kuralı, insan yaşamına duyulan saygıdır ve bu saygı hiçbir koşul ve durumda tek taraflı yargılanamaz veya kesin olarak sonuçlandırılamaz.

Yaşanabilecek olumsuz sonuçlar  söz konusu karşısında kendilerine açılabilecek manevi tazminat ve yargılama giderleri için geçerli olan bu poliçenin teminat tutarı sözleşme süresi boyunca maksimum 1.800.000 TL’dir. Poliçe, sözleşme tarihinden önceki on yıllık veya sözleşme süresi içinde mesleki faaliyeti sırasında açıklan tazminat taleplerine ve bu taleple bağlantılı yargılama giderlerine poliçede belirtilen limitler dahilin de teminat sağlanmaktadır.

Hekimin ikinci bir kurumla çalışmaya başlaması durumunda mevcut poliçesine bir ek belge düzenlenerek tüm mesleki faaliyetini kapsaması sağlanır. Poliçe primleri uzmanlık dallarında risk gruplarına göre değişebilmekte olup bu sigortayı yaptırmak zorunlu olduğu halde yaptırmayanlara mülki idare amiri tarafından para cezası verilmektedir.

Risk Grubu Azami Teminat Tutarı (TL)
I.  Grup 200.000
II. Grup 400.000
III. Grup 600.000
IV. Grup 800.000

Uzmanlık dalları risk gruplarına göre teminat ve prim olarak farklılık göstermektedir.

Daha detaylı bilgi almak için web sitemizde bulunan iletişim formundan veya  444 89 09 nolu numaradan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: