Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Türkiye Vizesi Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

02.11.2023
285
Türkiye Vizesi Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Tatil ya da iş için seyahate çıktığınızda, gideceğiniz yer için kendinize bir sigorta yaptırmanız oldukça önem arz eder. Eğer sağlık sigortanız uluslararası kapsamı içermiyorsa, isteğe bağlı tedavi çok pahalı olabilir ve ödemesi de kişinin bütçesini oldukça zorlayabilir. Ayrıca yurt dışına seyahat ederken genellikle vize başvurusu için gerekli olduğundan çok önemli bir sigortadır. Bu anlamda vize sigortası olarak da adlandırılmaktadır. Türkiye vizesi sigortası, Türkiye’ye seyahat eden kişilerin vize başvurularında kullanılmak üzere tasarlanmış bir sigorta türünü kapsamaktadır. Bu sigorta türü, Türkiye’de öngörülemeyen bir kaza veya iç savaş durumunda Türkiye’ye seyahat eden yabancıların kendilerini güvence altına almalarını ve olabilecek çeşitli olumsuz durumlardan da korunmalarını sağlar. Türkiye’ye seyahat edecek kişiler için de tanımlanan bu Türkiye vizesi sigortası olarak da isimlendirilen sigorta türü, seyahat esnasında kişinin başına gelmesi olası bir kaza durumunda, kişiyi maddi ve manevi güvence altına almak amacını taşımaktadır.

Aslında seyahat sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluk olmanın ötesinde, aynı zamanda seyahat ederken sigortalıyı koruyan değerli bir sigorta poliçesidir. “Türkiye vizesi sigortası nedir?” sorusunun cevabı da tam olarak buradadır. Türkiye vizesi sigortası, hastalık veya kaza sonucu oluşan akut sağlık sorunlarını kapsayan bir sigorta türüdür. Anılar biriktirmenin heyecanını yaşadığınız bir günde, hayatın gerçeklerinden biri olan sağlık sorunuyla karşılaşma olasılığınızın aklınıza gelmemesi pek mümkündür. Elbette gerçekleşecek olan bir yolculuk, her zaman en keyifli anların tadına varma arzusuyla başlar. Ne yazık ki bu en güzel seyahat sezonunda, çeşitli sağlık sorunlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda Türkiye’de geçerli olan Türkiye vizesi sigortasına sahipseniz, tedaviye ihtiyacınız olduğunda size yakın herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurarak bütçenizi dert etmeden sağlığınıza kavuşabilir ve yüksek meblağlar ödemekten kurtulabilirsiniz. Ayrıca sadece Türkiye için değil, çeşitli yurt dışı ve yurt içi seyahatlerde de kullanılması önemli bir sigorta türüdür.

Türkiye Vizesi Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Türkiye vizesi sigortası yaptırmadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli detay var. Bu konuda gerekli bilgilere sahip olduktan sonra daha kapsamlı ve geçerli bir sigortaya sahip olabilirsiniz.

Öncelikli olarak Türkiye’ye seyahatiniz başlamadan önce Türkiye vizesi sigortası satın almalısınız. Eğer yurtdışında sağlık sigortasını yaptırmış olursanız, seyahat ettiğiniz ülkeye girdikten sonra sigorta kapsamı başlamış olacaktır. Seyahatiniz başladıktan sonra sigorta primini ödeseniz bile sigortanız maalesef ki geçersiz olacaktır. Yani dikkatli olmakta fayda var.

Türkiye vizesi seyahat sigortası söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus da varış noktasına göre bir poliçe oluşturmaktır. Seyahat sigortası temel olarak yurt içi seyahat ve uluslararası seyahat olarak ikiye ayrılır. Uluslararası seyahat sigortası kendi aralarında iki ayrı kategoriye ayrılmıştır: Avrupa ve dünyanın geri kalanı. Buna istinaden gideceğiniz yere göre ödeyeceğiniz prim de haliyle değişiklik göstermektedir. Ayrıca sözleşme tutarı az olsa dahi bazı durumlarda prim ödemesi çıkabilmektedir. Bu konuya da dikkat etmek faydalı olacaktır.

Seyahat edecekken bir sigorta yaptırmanın da bir o kadar önemli ve atlanmaması gereken bir detay olduğunu unutmayınız. Ancak özel sağlık sigortanız varsa seyahat sigortasına alternatif olarak kullanılabilir. Tabii bunun için özel sağlık sigortasının kapsamı ve süresi de önemlidir.

Şayet özel sağlık sigortası yoksa o zaman o kişilerin yurt içi ve yurt dışı seyahat sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Seyahat sigortası ücretleri de varış noktasında kalış süresine göre hesaplanır.

Kapsama Alanı Dışında Olan Durumlar Nelerdir?

Bu durum için öncelikle poliçedeki şartları iyice gözden geçirerek satın almakta fayda vardır. Zira birçok poliçede de belli başlı durumları sigorta kapsamamaktadır. Bunlar:

 • Riskli sporlar ilk başta gelir. Ekstrem olarak adlandırılan kayak, dalma, buz pateni, yamaç paraşütü gibi sporlar, poliçelerde teminat olarak gösterilmemektedir. Bunun için riskli sporları teminat olarak alan poliçeleri inceleyerek ona göre bir sigorta yaptırmanız daha iyi olacaktır.
 • Bir diğeri de seyahatin iptali durumudur. Hemen hemen tüm sigorta poliçeleri bir seyahat iptal maddesi içerir, ancak bu, seyahatlerin genellikle iptal edildiği gerçeğini değiştirmez.  Bazı şirketler, isteğe bağlı olmasa da hastalık, engellilik vb. nedenlerle seyahat iptallerine izin vermektedir. Bu nedenle bu tür firmalardan seyahat sigortası yaptırmanızda fayda vardır.
 • Hırsızlık ve bagaj kaybı da bu tür durumların içerisine girer. Genelde uçak ya da otobüste bagajınız kaybolduysa kabul edilebilir sayılmaktadır. Otel, restoran, yol, kafe gibi kamuya açık alanda kaybettiyseniz ne yazık ki sigorta şirketi size yardım edemeyecektir.
 • 18 yaş altındaki bireyler, birlikte seyahat gerçekleştirdiği reşit kişilerin vize sigortası ile sigorta yaptırılmış olarak kabul edilmektedir.
 • Seyahat sigortası seyahatten önce satın alınmalıdır. Lütfen sigorta başlangıç ​​tarihini seyahat günü, bitiş tarihini de dönüş tarihi olarak ayarlayınız. Seyahat sigortası, seyahat edilen gün sayısına göre satın alınmalıdır.

Türkiye Vizesi Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

1- Yaralanma ve hastalık giderleri,

2- Hastane nakil işlemleri,

3- İkametgah adresine nakil işlemleri,

4- Yaralanma gibi çeşitli hastalık sebebi ile seyahatin uzaması gibi durumlar,

5- Bagaj kaybı.

Türkiye Vizesi Sağlık Sigortasına Eklenebilecek Teminatlar Nelerdir?

 • Kaza sonucu ölüm: Kaza sonucu vefat halinde, sigorta poliçesinde adı geçen kişi şirketten belirli bir miktar tazminat alabilir.
 • Kaza sonucu maluliyetin sonuçları: Sigortalının bir kaza sonucu kısmen veya tamamen maluliyet yaşaması ve bu maluliyetin kalıcı olması halinde sigortalıya tazminat ödenir.
 • Seyahat sırasında hastalık veya yaralanma durumunda hastaneye ulaşım masrafları: Sigortalının hastalanması veya yaralanması durumunda ambulans ve refakatçi doktorun masraflarını sigorta şirketi karşılayacaktır.
 • Seyahat sırasında hastalık veya yaralanma durumunda uzun süreli kalış: Sigortalının hastalık veya yaralanma nedeniyle gereğinden fazla kalması durumunda, evden ulaşım ve hastane masrafları karşılanır.
 • Yurt içinde seyahat eden vefat edenlerin cenazelerinin taşınması ve seyahat eden vatandaşların geri gönderilmesine ilişkin düzenleme: Sigortalının yolculuk sırasında vefat etmesi durumunda, cenazenin yurda taşınması ile ilgili tüm masraflar karşılanır. Ayrıca refakatçilerin geri dönüşleri sigorta şirketleri tarafından organize edilecek ve masrafları karşılanacaktır.
 • Bagajın yolculuk sırasında kaybolması durumunda: Sigortalı kişi bagajını yolculuk sırasında kaybeder ve daha sonra bulunursa sigorta şirketi bunları tazmin edecektir. Poliçe sahibinin ikamet ettiği veya seyahat ettiği yere paketler için tüm nakliye ücretleri karşılanır.
 • Tarifeli bagaj gecikmesi: Tarifeli bir uçuşta bagajın kaybolması ve 24 saat içinde bulunamaması durumunda, sigorta şirketi havayolunun talebi ile sigortalının acil kişisel ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Türkiye Vizesi Sağlık Sigortası Neden Önemlidir?

Türkiye vizesi sağlık sigortası, bir nevi sağlık sigortaları ile aynı özellikleri taşır. Seyahatinizde, yurt dışında yaşayabileceğiniz sağlık sorunlarının maddi yüküne karşı alabileceğiniz en iyi önlemlerden biridir. Sadece ani hastalık veya seyahat kazalarında sağlık hizmetleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda kayıp bagaj veya seyahat iptalleri gibi maddi hasarları da karşılamaktadır. Bu anlamda Türkiye vizesi sigortası, seyahat ederken bütçenizi olumsuz durumlardan koruyan bir sigorta türüdür demek mümkündür. Seyahat sağlık sigortaları, genellikle herkesin vize işlemleri esnasında karşılaşılaştığı bir sigortadır. Bu açıdan önem arz eder.

Dilerseniz ÖzserNeo’nun sunmuş olduğu Türkiye vizesi sağlık sigortası tekliflerini değerlendirebilir ve bu sigortadan faydalanabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: