Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Yönetici Sorumluluk Sigortaları

17.04.2019
1.862
Yazar: Merve ÖZTÜRK
Yönetici Sorumluluk Sigortaları

Yönetici sorumluk sigortaları,  Ülkemizde resmi olarak ; 14 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu ve bu kanunun bazı maddelerinde değişiklik yapan 6335 sayılı Kanun 1 Temmuz 2012′ de yürürlüğe girmiştir. Fakat bu fikrin doğuş sebebi , 1929 yılında Tüm Dünya’da yaşanan ekonomik buhrandan sonra Lloyd’s piyasasında gündeme gelmiştir ve yıllar içerisinde Tüm Dünya’ya yayılmış , günümüzdeki halini almıştır.

Şirket Yöneticilerinin , bulundukları konum ve vasıfları itibariyle , mesleğini icra ederken , yapacağı bir ihmal , ufak bir hata , kusur veya görevin ihlal edilmesi gibi durumları tazmin eder. Yani Mesleği ile ilgili bir kusurundan kaynaklı üçüncü şahısların zarara uğramasını karşılar ve ilave olarak bu zarar neticesinden doğan bir durumun , yöneticilerden talep edilmesi durumunda tazminat ve savunma masraflarını da karşılamaya yönelik bir sigortadır.

Bulunduğu konum ve  mesleki sorumlulukları  olarak ; Yönetici vasfında bulunan kişiler , ne kadar çok sorumluluk yüklenirse , riskleri de bu doğrultuda artmış bulunmaktadır. Böylelikle Sorumluluk Sigortasına ihtiyaçta artmaktadır.  Yoğun iş temposunda iken aniden , beklenmedik bir durum ile karşılaşılabilir ve istemeyeceğimiz durumlar doğabilir. Bu malî olarak da , itibar olarak da kayıp oluşturabilir. Bunun gibi durumlarla karşılaşmamak ya da riski minimize etmek için sigorta yaptırarak riski paylaşabilir ve riski yönetebilirsiniz.

Kısaca kimlerin yaptırabileceği ve teminat içeriğine değinecek olursak , Yukarıda da belirtildiği üzere ihmal , kusur gibi durumlarda 3.kişilere karşı sorumluluk doğan bir eylemdir.  Yerel ya da uluslararası  şirketler,  Kobiler, Vakıflar, Şirkette ve bağlı ortaklıklarında görev yapan yönetim kurulu üyeleri, yöneticiler, müdürler ve çalışanlar, Sözleşme döneminde emekli olan yönetim kurulu üyesi, yönetici, müdür veya çalışanlar Yönetici olarak  bu sigortadan faydalanabilir.  Hak talep edebilecek olan 3.kişiler ise başlıca aşağıdaki gibidir.

  • Hissedarlar, ortaklar
  • İlgili resmi kurumlar, devlet kurumları
  • Alacaklılar
  • Rakip firmalar
  • Müşteriler
  • Şirketin iş yaptığı diğer firmalar (tedarikçi firmalar)
  • Sigortalının çalıştığı şirket
  • Şirket çalışanları

Teminat limitleri , teminat kapsamı her sigorta şirketinde farklılık göstermektedir. Daha detaylı bilgi almak için web sitemizde bulunan iletişim formundan veya  444 89 09 nolu numaradan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: