Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Bireysel Sağlık ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarına Ömür Boyu Yenileme Garantisi Teminatı

05.02.2019
2.780
Yazar: Selime Buluter
Bireysel Sağlık ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarına Ömür Boyu Yenileme Garantisi Teminatı

Bireysel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortaları; sigortalıların herhangi bir hastalık yada kaza sonucunda oluşabilecek ayakta yada yatarak tedavi giderlerini karşılamaktadır. Bunun yanında sağlık sigortalarında sigortalıya sunulan birçok avantaj mevcuttur. Bu avantajlar arasında Ömür boyu yenileme garantisi teminatı da mevcuttur. Ömür boyu yenileme garantisi teminatı Sigorta Şirketi tarafından belli bir bekleme süresi sonunda poliçe başlangıç tarihinden itibaren sigortalının hasar prim ortalaması (kullanıma bağlı) ve risk değerlendirmesi yapılarak verilmektedir. Bu teminat ile ilgili sigortalı doğru bilgilendirilir ise sigortalı bu teminatın ileriye dönük bir yatırımın olduğunu anlayacak ve teminatı alabilmek için sağlık sigortasındaki kullanımlarını kontrollü yapacaktır.

Ömür boyu yenileme garantisi teminatı şartları şirketten şirkete değişmektedir. Şirketler bu teminatı verir iken ciddi şekilde risk değerlendirmesi çalışması yaparak vermektedir. Bazı şirketler de pazarlamaya yönelik vermektedir. Sigortalı ömür boyu yenileme garantisi almış ise ve yenileme döneminde de başka şirkete geçiş talep eder ise aynı hakları ile geçiş sağlayabilir. Fakat geçiş sırasında şirketler arasında araştırma yapılmalı doğru bilgiler verilmelidir.

Ömür boyu yenileme garantisi teminatı verilmesi için her şirketin bekleme süreleri 3 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Sigortalının yaşı 55 ve üzeri ise şirketleri uyguladığı yaş sınırı hesaplanarak ve risk değerlendirme yapılarak bu teminat verilmektedir. İlk sigorta hazırlanır iken sigortalıya bu konuda da detaylı bilgiler verilmelidir.Sigortalıya Ömür boyu yenileme garantisi almaya hak kazanmadan önce uygulanan muafiyetler ve ek primler ile ilgili Sigorta Şirketi her yıl risk değerlendirmesinde de muafiyet yada sürprim uygulama hakkına sahiptir.

Bir diğer anlamda da sigortalı ömür boyu yenileme garantisi teminatı almaya hak kazandığında kritik bir rahatsızlığı olduğunda bu rahatsızlık giderleri karşılanır. Yenileme döneminde muafiyet yada ek prim uygulanmaz.Yenileme döneminde sadece şirketin tarifedeki prim zammı uygulanabilir. Ek prim uygulanamaz. Bu teminatı almaya hak kazanan sigortalılar her yıl poliçe bitiş vadesinden sonra bir ay içinde sağlık poliçelerini yeniletmeleri gerekmektedir.Eğer 30 günü geçer ise bu hakkını kaybetmektedir. Sigortalı ömür boyu yenileme garantisi almış ise ve yenileme döneminde de başka şirkete geçiş talep eder ise aynı hakları ile geçiş sağlayabilir. Ömür boyu yenileme garantisi teminatı sigortalıya ileriye dönük avantaj ve yatarımdır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: