Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Site Ortak Alan Sigortası Nedir?

15.02.2024
688
Site Ortak Alan Sigortası Nedir?

Son zamanlarda tekil alanlardan ziyade toplu konut alanlarında yaşam tercih edilmeye başlanmıştır. Bunun pek çok farklı sebebi söz konusu olabilir. Örneğin, tekil alanlardaki ev fiyatlarının çok yüksek oluşu insanları toplu konut alanlarında yaşamaya itmiştir. Rezidanslara ve apartmanlara rağbet oldukça artmıştır. Toplu konut alanlarında yaşamanın güzel yanları da vardır. Kalabalık bir alan olduğu için komşuluk ilişkilerinin çok gelişmiş olması bu güzel yanlardan yalnızca birisi. Çocukların oyun oynamaları için bulunan parklar, özellikle rezidansların alt katlarında bulunan ortak kullanıma açık spor salonları, kafeler ve kuaförler de sosyalleşme açısından oldukça verimli kullanılan alanlardan bazılarıdır. Toplu konut alanlarında oturan ev sahipleri evlerini sigortalatırken ortak alanları da sigortalatmayı hesaba katmaktadır. Çünkü yalnızca evlere değil, ortak alanlara da zarar gelebilme olasılığı oldukça yüksektir. Rezidanslara ait kuaförlerde veya kafelerde çıkabilecek bir yangına ya da herhangi bir sel, su felaketinden korunmak adına ortak alan sigortaları uygulanmaktadır. Oldukça güzel bir uygulama olsa da henüz herkes tarafından bilinir ve uygulanır değildir. Site ortak alan sigortası konut sigortasının yanında yapılması gereken bir sigortadır. Az önce belirtildiği üzere yalnızca konutlara değil, site içerisinde bulunan her alana zarar gelme riski vardır ve sigortanın karşılamaması durumunda oldukça yıpratıcı maddi hasarlar verebilir. Bunu önlemek adına ev sahiplerinin ortak alan sigortalarını aksatmadan yapması gerekir.

Site Ortak Alan Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Her ne kadar dikkatli olsanız da gözünüzden kaçan bazı şeyler olabilir. Dalgınlık hali ile veya sizden tamamen bağımsız bir şekilde planlamadığınız olaylar gerçekleşebilir. Buna doğal afetler örnek verilebilir. Depremde tamamen enkaza dönüşmüş bir ev eğer sigortasız ise sıfırdan bir ev satın almak gerekecektir ki bu da oldukça maliyetli olacaktır. Bu sebeple özellikle konut ve araba sigortalarının aksatılmadan yapılması gereklidir. Konut sigortalarında ek olarak bir de site ortak alan sigortaları mevcuttur. Yapılması zorunlu olmasa da mutlaka yapılması gereken bir diğer sigorta türü de site ortak alan sigortalarıdır. Nedenlerini kısaca açıklamak gerekirse elinizde olmayan sebeplerden ötürü meydana gelecek hasarlar yalnızca konutların içerisinde gerçekleşmez. Bir deprem veya sel felaketi olduğu zaman bu toplu konut alanlarındaki ortak alanları da etkiler. Örneğin; spor salonları, kafeler, kuaförler, parklar ve halı sahalar. Felaket sonrası devletin yalnızca konut için sigorta payı ödemesi oldukça üzücü olacaktır. Evin her ne kadar içinde yaşanıyor olsa dahi, ortak alanlar da bir o kadar sık kullanılır. Çocukların parklarda akşama kadar keyif içerisinde oynaması veya spor yapmak için farklı semtteki salona gitmek yerine evin hemen altında bulunan salonları kullanmak oldukça güzel bir kolaylıktır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yalnızca konutları değil ortak kullanılan alanları da korumak gereklidir.

Site Ortak Alan Sigortalarını Kimler Yaptırmalıdır?

Öncelikli olarak sigorta yaptırması gerekenler şu şekilde sıralanabilir; apartman ve site yöneticileri, inşaat sektörü firmaları ve apartman yönetim firmaları. Bu belirtilenler dışında ortak alan kullanan kişiler de site ortak alan sigortası yaptırabilir.

Site Ortak Alan Sigortalarında Geçen Alanlardan Hangisi Ortak Alandır?

Toplu konutlarda ortak alan olarak sayılan yerlerde ilk olarak akla her ne kadar parklar, kafeler, kuaförler gelse de ek olarak sayılabilecek ortak alanlar da mevcuttur. Bu alanlar da sigorta kapsamına dahildir. Örneğin; temeller, ana duvarlar, kolonlar, kirişler, perde duvarlar, diğer taşıyıcı sistem parçaları, asansörler, merdivenler, sahanlıklar, sığınaklar, genel su depoları, avlular, kalorifer daireleri, çöp odaları, kanalizasyon daireleri, elektrik tesisleri, ortak şebekeler, antenler, çatılar, bacalar, genel çatı terasları ve yangın merdivenleri. Sayılan tüm alanlar ortak alanlar başlığı altında sayılmaktadır. Sigorta kapsamına dahil olan bu yerlerde yaşanan ufak çaplı zararlara bile devlet sigorta ödemesi yapmaktadır.

Site Ortak Alanları Sigortası Neleri Kapsar?

Öncelikli olarak adıyla belirtildiği gibi toplu konutlardaki site ortak alanlarını, yani konutta yaşayan çevre tarafından herkesin faydalanabildiği alanları kapsar. Özellikle belirtmek gerekirse; site ortak alanları; parkları, kafeleri, kuaförleri, spor salonlarını; ikinci olarak apartman ortak alanlarını kapsar. Buralara örnek olarak da bir üst başlıkta belirtildiği gibi; kolonlar, kirişler, taşıyıcı elemanlar, kanalizasyon daireleri, sığınaklar, genel su depoları, çöp odaları söyleyenebilir. Son olarak da makine ve demirbaşları kapsamaktadır. Konut içerisinde bulunan elektrik odalarındaki elektrik panelleri, asansör bakımı için kullanılan özel makineler ve demirbaşlar da bu kapsam içerisinde yer almaktadır.

Site Ortak Alanları Sigortası Zorunlu mudur?

Bu sigorta türü yaptırılması zorunlu sigorta türleri arasında yer almaz, fakat oldukça faydalı bir sigorta türü olduğu için yaptırılması önerilir. Son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan bu sigorta türü neredeyse en çok yaptırılanlar arasındadır. Bu sigorta türü yalnızca konut sahipleri tarafından değil iş merkezleri, profesyonel apartman yönetici firmaları, inşaat firmaları tarafından da oldukça tercih edilmektedir. Bu sigortaların poliçelerinde yer alan birincil maddeler, ürünleri sunan sigorta firması tarafından değiştirilebilir, hatta gerekli olduğu takdirde kapsamlarını genişletebilirler.

Dilerseniz yaşadığınız site ve ortak alanları korumak için ÖzserNeo’nun sunmuş olduğu site ortak alan sigortası tekliflerinden faydalanabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: