Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Hep Bahsedilen SEGEM Belgesi Nedir? Detayları Nelerdir?

23.07.2020
13.905
Hep Bahsedilen SEGEM Belgesi Nedir? Detayları Nelerdir?

SEGEM Nedir?

Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin kısaltması SEGEM’dir. Sigorta sektörüne yönelik mesleki eğitim veren ve yeterlilik sınavlarını tek bir çatı altında toplayan bir merkezdir. SEGEM’in amacı faaliyet gösterdiği sektörde iyi bir hizmet sunmak ve bu alanda eğitim vererek sigortacılığın gelişimine katkıda bulunmaktır.

SEGEM Belgesi ile Alakalı Merak Edilenler

SEGEM, sigortacı, sigorta brokerı, reasürans brokerı, aktüer,sigorta eksperi olmak isteyen kişilerin almakla yükümlü olduğu bir belgedir. Belgeye sahip olmayan kişiler yasal olarak poliçe kesemez ve satamazlar.

SEGEM Belgesi Nasıl Alınır?

SEGEM belgesi almak için Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin sınav tarihlerini ve kurslarını takip etmeniz gerekmektedir. Sınavda başarılı olan kişiler SEGEM belgesine sahip olurlar.

SEGEM Belgesi Alma Koşulları Nelerdir?

Teknik personel olabilmek için tek şart lise mezunu olmaktır. Bu şarta uygunsanız SEGEM sınavına girebilir, başarılı olduktan sonra ise sigorta acentelerinde teknik personel olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Üniversite mezunuysanız ya da SEGEM belgesi aldıktan sonra üniversiteyi bitirip 1,5 yıl çalışma süresini doldurursanız kendinize ait sigorta acentesi açabilirseniz.

SEGEM Belgesi Ne İşe Yarar?

Banka işlemleri için gerekli olan sertifikalardan biri olan SEGEM’ i aldıktan sonra, sigortacı, sigorta brokerı, reasürans brokerı, aktüer,sigorta eksperi olabilir hatta belli şartlardan sonra sigorta acentesi veya sigorta şubeliği açabilirsiniz.

SEGEM Belgesi Hangi Alanlar İçin Zorunludur?

Yukarıda belirttiğimiz alanlara detaylı bir açıklama getirecek olursak sigorta firmalarında, pazarlama ve satış yapacak personel dâhil yöneticiler ve müdürlerinde bu sertifikaya sahip olması zorunludur. Personel ‘’Sigortacı’’ unvanını taşımayacak olsa bile bankacılık ve sigortacılık işleriyle ilgilenecekse de SEGEM belgesini almış olması gerekmektedir.

SEGEM Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru SEGEM’in internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sigortacılık Eğitim Merkezi üzerinden yapılan başvurular için siteye üye olmanız ve aşamaları takip etmeniz gerekmektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: